Výstava o jihočeských pevnostech doby bronzové v Písku
Hradiště doby bronzové patří k nejstarším lidským výtvorům, jejichž pozůstatky ze doposud spatřit v reliéfu krajiny jižních Čech. Na výstavě bude prezentován výběr nejzajímavějších hradišť.
Kurátorem výstavy je archeolog Mgr. Daniel Hlásek, Ph.D.. Tento specialista na pravěké období, pro které je charakteristické dominantní využívání slitiny mědi a cínu, na výstavě představuje nejnovější objevy a aktuální informace týkající se hlavně opevněných sídel té doby – hradišť.
Právě pozůstatky jejich monumentálních, konstrukčně důmyslných hradeb jsou v jižních Čechách jedním z nejstarších kulturních krajinných prvků, který nám v podobě valů zůstal po našich předchůdcích až do dnešních dob. Unikátů spojených s dobou bronzovou je však mnohem více. „Fakticky došlo v tento čas k první globalizaci, čímž má její studium přesah i do porozumění současnosti. Tehdejší enormní poptávka po bronzu je bez nadsázky přirovnávána k dnešní potřebě plynu a nafty. V oběhu byly samozřejmě i další suroviny a artefakty. V té době došlo k řadě významných inovací v různých aspektech tehdejšího života, jako třeba v řemesle, zemědělství, těžbě nerostných surovin, válečnictví nebo i v budování monumentální architektury,“ popisuje písecký rodák Hlásek.
Ukázka oblečení, které se podařilo shromáždit s pomocí veřejnosti, jistě vyvolá nejednu vzpomínku na život před rokem 1989.
Jitex byl budován jako vzorový podnik a za bránou základního závodu probíhal celý proces pletařské výroby. A tak nejen Leonid Břežněv, ale i Věra Čáslavská byli svědky proměny surové bavlny v šaty. „Do Písku bylo také umístěno oborové ředitelství pletařského průmyslu pro českou část ČSSR a byly odsud řízeny i další známé podniky jako Pleas Havlíčkův Brod, Modeta Jihlava, či Tylex Letovice…
V roce 1968 otevřeli takzvaní pletaři na Alšově náměstí první vzorkovou prodejnu pletařského průmyslu PPP, která si v časech nedostatkového zboží vydobyla celorepublikové proslulosti,“ vysvětluje kurátor výstavy Bohumír Bernášek. Vedle kamenného mostu se tak nákup v „péčkách“ stal dalším atraktivním cílem návštěvníků. Kde jinde jste v časech normalizace mohli s jistotou sehnat na jednom místě spodní prádlo, svrchní ošacení nebo třeba záclony?
Výpravnou výstavu pro milovníky historie (a archeologie a pravěku především) připravilo Prácheňské muzeum v Písku. Vše o Pevnostech bronzového věku jižních Čech bylo již několik týdnů pečlivě nachystáno v Galerii, brány muzea však musely zůstat zavřené. Výstavu, která se původně měla konat v časovém okénku 14.4. – 30.5. 2021, připravoval autor výstavy několik let. Vzhledem k pandemii a nucenému uzavření však její trvání muzeum již teď prodloužilo, a to až do 10. července tohoto roku.